Historie

Kapela s názvem Melodion se objevila na Strakonicku již v 70. letech minulého století. Šlo z počátku o taneční orchestr, který vedl saxofonista pan Miroslav Lukeš, a kde velkou úlohu při interpretaci převzatých melodií hrála dechová sekce. Tak to ostatně vyžadovala doba. V rádiích a v televizi vystupovaly velké bandy: K. Vlacha, G. Broma aj., které doprovázely české populární zpěváky. Melodion ,vedený později trumpetistou Josefem Burianem (+2009) si vždy zakládal na autenticitě interpretace. Byl proto postupem času nucen změnit nástrojové obsazení. Média byla zaplavena nahrávkami nově vzniklých hudebních skupin, a tak na přelomu 70.tých a 80.tých let se k původní rytmice Melodionu přidaly el.kytary a klávesové nástroje a tím početná skupina dechových nástrojů zanikla.

Pop-rockový Melodion nyní vedl baskytarista Bohumil Kučera. Kapela měla kromě dvou kytar, basové kytary, klávesových nástrojů a bicích také dva vynikající sólové zpěváky: Janu Maráškovou a Miroslava Chodla. Část dechové sekce pak doplňovala soubor především v době plesů.

Díky soudobému repertoáru, kvalitní interpretaci a v neposlední řadě kvalitnímu zvuku se Melodion stal jednou z nejpopulárnějších a nejnavštěvovanějších kapel v regionu Strakonicka a Horažďovicka. Pamětníci si jistě vzpomenou na prostorné sály v Čepřovicích, ve Svéradicích či Velkých Hydčicích, které doslova praskaly ve švech.

Souborem prošla během let celá řada vynikajících instrumentalistů i zpěváků. Jména jako Strnad, Hůda, Rom, Brožák, Listopad, Prášil, J.Burian, K.Burian, Staněk, Kučera, Blažek, Kratochvíl, Wohlmut, Zapletal, Koman, bratři V.a M. Chodlové, J. Marášková a možná i další, jsou známá v regionu dodnes.

Zánik kapely nastal v roce 1983. Již zmiňovaný vynikající zvuk kapely byl jednoho dne přerušen policejním zásahem. Důvodem bylo vyšetřování legálního dovozu profesionálního vybavení kapely. Tento příběh neskončil pro členy kapely Melodion dobře...

S nápadem obnovit po 20-ti letech činnost Melodionu přišel původní zpěvák souboru Miroslav Chodl. Kapela na přelomu tisíciletí však vystoupila pouze na několika slavnostech. Miroslav Chodl zároveň zajistil souboru dvě velká a velice úspěšná turné po USA.

Ta dala vzniknout novým přátelstvím s početnou skupinou nadšených krajanů, včetně zastupitelů českých spolků v USA. Myšlenka na Melodion tím ale neskončila. Současný nový Melodion „vzkřísili" v roce 2007 dva hudebníci: Pavel Brázda a Jindřich Koman, který v Melodionu 80.letech hrál na bicí. Stejně jako oba předešlí kapelníci, zakladatelé Melodionu- Josef Burian a Bohumil Kučera - si i nynější uskupení dalo za cíl bavit posluchače kvalitní interpretací populárních skladeb. Věříme, že se to bude dařit a že se kapela stane stejně oblíbenou jako kdysi.
Mgr. Jindřich Koman

Více z této kategorie: « Kontaktujte nás! Kapela Melodion »